Autor:
Jaanus Kaasik

Näitus alkeemiast kutsub üles mõtisklema inimtekkelise muutuse üle kaasaegses maailmas

Ülikooli raamatukogu näituste saalis on avatud väljapanek "Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt". Näitus käsitleb alkeemiat kui universaalset teadmist, mis püüab ühendada terviklikuks süsteemiks kõik olemasoleva: elemendid, looduse, inimese, planeedid ja vaimse maailma.

Näituse ühe kuraatori Meelis Friedenthali sõnul on eesmärgiks näidata, kuidas alkeemia on palju enamat kui vaid legendid kullast ja võlukunstist. “Alkeemia on eelkõige püüdlus mõista ja muuta maailma, milles me elame,” selgitas Friedenthal. “Tartu Ülikooli raamatukogu rikkalikest materjalidest tõime välja alkeemia mitmetahulisuse, näidates, kuidas alkeemikud on läbi aegade tegelenud looduse, teadvuse ja aine süvamuutuste uurimisega.” Raamatukogu kogudest pärit materjali kõrval saab näha ka keemiaaparatuuri ülikooli muuseumi kogudest

Lisaks alkeemia kui mineviku kultuurinähtuse tutvustusele kutsub näitus üles ka mõtisklema inimtekkelise muutuse üle kaasaegses maailmas, kus tehnoloogia ja loodusteadus on kiiresti arenenud, eriti seoses geenitehnoloogia, tehisintellekti ja keskkonnaküsimustega, mis kõik haakuvad ühel või teisel kombel juba alkeemikute poolt tõstatatud küsimustega.

Näituse on koostanud TÜ filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo kaasprofessor ja raamatukogu teaduskeskuse Läänemere regiooni intellektuaalse ajaloo kaasprofessor Meelis Friedenthal ja TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi arhiivinduse kaasprofessor Kurmo Konsa. Väljapaneku kunstnikutöö tegi Jaanus Kaasik. 

Väljapaneku lähemaks tutvustamiseks ning alkeemia teema laiemaks avamiseks korraldavad koostajad 26. septembril, 17. oktoobril ja 4. novembril ka kuraatorituurid. 

Näitust “Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt” toetab Kultuurkapital ning see on avatud 4. novembrini. 

Image
keskaegne joonistus ja kuraatorituuri ajad
Image
Näituse plakat, visandlikul illustratsioonil kujutatud hunti, kes sööb päikest
Projekti kuulutus helerohelisel taustal, ELi logodega

Vebinar valeinfost ja digitaalsest kirjaoskusest

Oscar Salvador Miyamoto Gomez kaitseb doktoritööd „The Forms of Memory: Biosemiotic Modelling of Alloanimal Episodic Semiosis“

14. oktoobril kell 12.15 kaitseb Oscar Salvador Miyamoto Gomez semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „The Forms of Memory: Biosemiotic Modelling of Alloanimal Episodic Semiosis” („Mälu vormid: loomse episoodilise semioosi biosemiootiline modelleerimine”).
Ukraina lipud

Ootame uusi vabatahtlikke punuma varjevõrke Ukraina jaoks